Jak získat výpis z registru dlužníků

[04-11-2019]

Je třeba dobře si hlídat své dluhy a závazky a mít o nich přehled. Můžete zažádat o výpis z registru dlužníků. Jde to uskutečnit poštou, pomocí SMS nebo klasicky osobní návštěvou. U každého registru jsou podmínky získání výpisu trochu jiné.

Jak zjistit, v jakém registru mám záznam?

Klienti bank se dostanou do Bankovního registru klientských informací (BRKI). Klienti nebankovních společností zase do Nebankovního registru klientských informací (NRKI). Zapíšou vás zde už tehdy, když o úvěr žádáte. Informace se uchovávají ještě 4 roky od uhrazení závazků. Pokud máte problémy u poskytovatelů služeb (mobilních operátorů, energetických společností) nebo je úvěr delší dobu po splatnosti, objevíte se v registru SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelům). Údaje jsou zde evidovány ještě 3 roky po úhradě.

Získejte informace z NRKI a BRKI

Klientské centrum registrů BRKI a NRKI sídlí v Praze 4. Zde můžete osobně zajít a zažádat o výpis nebo to provést písemně pomocí formulářů z webových stránek. Pro vyplnění budete potřebovat úředně ověřit svůj podpis. Výpis si vyzvednete osobně nebo necháte zaslat. Osobní vyhotovení je na počkání, při zasílání poštou je zde lhůta 30 dní. Cena je 100 Kč, v případě posílání poštou se platí i poštovné. Za expresní výpis zaplatíte dvakrát více.

Informace z registru SOLUS

U registru SOLUS máte možnosti dvě. Zažádat lze písemně s cenou 136 Kč na dobírku. Poměrně nová je možnost získání výpisu prostřednictvím SMS. Nejdříve vám bude vygenerováno identifikační číslo (SIN). Žádost o něj pošlete písemně či elektronicky, s úředně ověřeným podpisem, SIN přijde poštou na dobírku. Obojí stojí do sta korun. Poté už můžete poslat SMS s žádostí o výpis. Příchozí SMS s výpisem stojí 99 Kč. Příště můžete o výpis zažádat pouze ze stejného čísla.