Jak lze ušetřit na dovolené a na cestách?

[20-2-2019]

Plánujete či už vyrážíte na letní dovolenou? Nebo Vás prostě jen baví cestovat a děláte to často? Máme pro Vás tipy, díky kterým na cestách ušetříte!

Místo stravování v restauracích si vařte sami. Je to ta nejlevnější varianta. A nemusí Vás to stát ani moc času, pokud si připravíte něco rychlého a sytého. Pokud Vás cestuje více, zapojte se všichni a navařeno budete mít raz dva!

Nenakupujte v centru města, kde je plno turistů. Právě toho využívají obchodníci a trhoví prodejci, kteří nastavují nadprůměrně vysoké ceny, přičemž nadšení zahraniční turisti tuto cenu mnohdy zaplatí, aniž by si byli vědomi divadla, kterého se účastní. Jděte nakoupit raději do supermarketu odlehlejšího od centra, tam, kde nakupují místní.

Nejezděte taxíky; co se týče jejich ceny, platí stejné pravidlo z předchozího bodu. Je výhodnější dopravovat se veřejnou dopravou, kterou používají místní. Kromě toho na mnoha místech dostanete jako turisti slevovou kartičku.

Ovšem zdaleka nejlevnější a také prospěšnější je chodit pěšky. Ušetříte peníze, uděláte také něco pro svoje zdraví. Kromě toho pohybovat se po místě Vaši dovolené pěšky je mnohem zajímavější, je možné, že zaznamenáte některé z místních rarit nebo potkáte zajímavé lidi.

Letenky se vyplatí kupovat dostatečně předem. Nejlevnější bývají cca dva až tři měsíce před odletem. Porovnávejte také dlouhodobě ceny několika společností. Kupujte u nízkonákladových společností.

U zájezdů naopak využijte last minutové nabídky. Sice ušetříte, nevýhodou ale může být omezená nabídka. Proto doporučujeme také tzv. first minute zájezdy, které koupíte několik měsíců dopředu, a které nabízejí daleko širší nabídku termínů, ubytování atd.

Cestujete po Evropě a nehledíte na rychlost dopravy? Jezděte autobusy! Je to sice varianta zdlouhavější, ale zato o dost levnější. Můžete využít společností jako např. Student Agency nebo Eurolines.

Při výběru ubytování využijte srovnávacích portálů, např. trivago.cz. Pro online rezervaci existuje známý portál booking.com. Pro všechny případy je ale lepší si ještě před rezervací hotel či jiné Vámi vybrané ubytování ověřit. Najděte si na internetu dostatek recenzí od bývalých „noclehářů“, kteří hotel zkusili už před Vámi.

Řiďte se tímto stejným pravidlem, až budete vybírat cestovku. Vyhledejte si o ní maximum informací a recenzí. Ušetříte tím nejen peníze (případné stornopoplatky apod.), ale i potenciální nepříjemnosti související přímo s cestou a pobytem.

Rádi navštěvujete památky? Víte, že některé jsou přístupné zdarma? Existují např. státní muzea a galerie, které mají vstup na stálé expozice trvale zdarma. Jiné památky zase nabízí volný vstup pravidelně určité dny v měsíci nebo ve státní svátky příslušné země.

Exotické destinace koupíte v německých cestovkách levněji, než u nás. Menší nevýhodou, kterou tahle varianta skýtá, je, že budete muset cestovat na vzdálené letiště.